O hře

Combat Arms je FREE (zadarmo) online střílečka. I když po prvním spuštění hry se může zdát, že se díváme na další klon Counter Striku (s výrazně lepší grafikou) díky podobnému crossfiru, není tomu tak. První a zásadní rozdíl je v implementaci RPG prvků. Tedy… dostáváte zkušenosti a peníze.

Díky zkušenostem (XP) postupujete v žebříčku hodností. To už známe třeba z Call of Duty 4. I zde platí, čím vyšší level, tím větší možnost výběru zbraně. Ovšem i když budete generál s hvězdou velkou jako Paroubkova bradavice a zbraň budete mít k dispozici, stejně si ji musíte KOUPIT. Se zkušenostmi získáváte i peníze, které můžete investovat do zbraní, lepšího obleku, různých modifikací (tlumič, hledí atd.), dokonce i do různých brýlí nebo baretů, helem. Některé věci jsou jenom pro parádu, ale většina vám například zvýší obranu proti headshotu (např. helma +20%) nebo zmenší rozptyl (tlumič).

Pokud si myslíte, že stačí nakoupit věci a ty mít do konce života, tak to je omyl. Věci si kupujete na určitou dobu! Od jednoho dne reálného času až do tří měsíců. Tahle vychytávka prostě zaručuje, že budete muset pořád aktivně hrát, abyste si na něco vydělali. Na ten jeden den to není drahé. Opravdu stačí hrát třeba 3 hodiny a vyděláte si na nějakou zbraň. Navíc od zabitých spoluhráčů můžete zbraně sebrat a tak si je hned zkusit bez nutnosti koupě. Mimochodem do začátku dostanete 2000 peněz.

Peníze se dají získat nejen pomocí hraní, ale stejně jako v Maple Story i výměnou za reálné peníze. Jenže to už získáte tzv. Nexon Cash, za které si můžete koupit nadstandartní věci jako třeba zlaté AK-47. Z toho vlastně žije vývoj hry.

CA se hraje prostě dobře. Ovládání je přesné, rychlé. Stejně tak hra. Lehnout si zde nemůžete a při běhu se vám ubírá stamina. Spawny jsou fixní a netrvají déle jak 3 sekundy. Obrana proti spawnkillerům je řešena chvilkovou nezranitelností. Účinost zbraní je různá, ale vždy je potřeba víc než jeden výstřel. Své spoluhráče zastřelit nemůžete, čili žádný teamkill a pokud se přeci jenom otřete granátem nebo kulkou o solubojovníka, tak ve voice chatu automaticky hlásí ať si dáte pozor. Nejdřív mi trochu vadilo nemožnost míření přes hledí, díky čemuž jsem to málem hned smazal, protože mi to až nebezpečně připomělo CS:S, ale jakmile si za pár šupů koupíte kolimátor (a ochutnáte XP systém)… už to jede!

Herních módů je několik. Klasika – team deathmatch (elimination), kdy kolo končí až po určitém dosažení zabití v obou týmech. Následuje normální deathmatch (one man army) , objective (search & destroy) – pokládání bomby, následuje Spy Hunt – hráči se honí za třemi kufříky. Každý kdo ho získá se stane Špiónem. Ten opět musí získat zbývající dva kufry a následně aktivovat bombu. Poslední je klasika klasik – Capture the flag aneb jeden tým se snaží ulrást vlajku druhému.

Co je zajímavé… na serverech neexituje možnost spectatorů. Prostě se připojíte a musíte hrát. Pokud chcete ze hry, ok, není problém, ale nedostanete žádné XP nebo peníze. To vás na serveru udrží většinou se 100% jistotou 🙂 Musíte dohrát kolo. S tím souvisí i nemožnost změny zbraně během kola. Vybral jsis, tak s ní hraj (nebo seber protivníkovu).

Funguje zde zajímavá možnost INVITE (pozvání) na server. Jelikož musíte být lognutí, ostatní hráči vidí, žezrovna nejste na serveru a mohou vás pozvat na ten jejich.

Grafika je pěkná, na mém stroji Athlon 4200+, 2GB RAM, GeForce 7600GT se hra ani necukla. Všechno plynulé. Map je také dost, jsou malé, lehce zapamatovatelné, žádné hledání nepřítele se nekoná. Zvuky jsou taktéž v pořádku. Všechno zní, jak si to představuju ve snech o válce.

Ještě poslední skvělá věc. V Combat Arms jsou EVENTy (události). Zrovna teď probíhá soutěž o nejlepšího začátečníka. První tři vítězové získají ZLATOU AK47, no paráda. Tvůrci slibují i další soutěže, zbraně, vybavení.

Abych jenom nechválil, když umřete, těch pár vteřin vidíte spoluhráče z pohledu 3. osoby. To problém není, jenomže ten pohled hrozně laguje. Někdy jsem se díval i z pohledu uvnitř těla.

NA CO JEŠTĚ ČEKÁTE?!